Привіт Гість ( Вхід | Реєстрація )

каскадний · стандартний · [ лінійний ]

> "РАДУЙСЯ, ЗЕМЛЕ..." Традиційні колядки та щедрівки, для шанувальників етничної музики

vvbond
post Sat 18-Jun 05, 19:04
Пост #1

Advanced Member

Група: Активні Учасники
Пірат №: 315

user posted image
"РАДУЙСЯ, ЗЕМЛЕ..." Традиційні колядки та щедрівки Полтавщини

АВТЕНТИЧНЕ ВИКОНАННЯ | 2002 JRC
Формат: APE/EAC, з обкладинками
Тривалість: 62:04

В аграрному календарі українців зимовий період був особливо насичений різноманітними звичаями та обрядами. Серед низки зимових свят виділявся період Дванадцятидення (Святки) з кульмінаційними точками, що припадали на Різдво, Новий рік і Хрещення. Навколо цих дат церковного та громадянського календаря протягом віків склався надзвичайно багатий комплекс звичаєвості. Маючи ряд специфічних рис, три головних зимових свята мали чимало спільного, оскільки обрядовість кожного з них повинна була виконувати схожі функціі: захищати людей від впливу злих сил, особливо небезпечних у цей період, забезпечити добробут і частя сім'ї в наступному році.

З вечора напередодні Різдва починали колядувати. Зміст колядування, як і новорічного щедрування, полягав у тому, що групи чоловіків, парубочої молоді, а пізніше дівчат і дітей заходили на подвір'я кожної хати, виконували ряд обрядодійств, що несли у собі ідеї родючості, піснями славили господарів, бажали їм здоров'я, добробуту, за що отримували певну винагороду. В основі цих обходів лежали давні магічні уявлення про те, що побажання, сказані в період Новоріччя, мали стати реальністю.

За своїм походженням колядування є позацерковним звичаєм, що існував ще у поганську добу. З прийняттям християнства до традиційних світських сюжетів додались нові, церковні, в основі яких лежали фрагменти Священного писання, насамперед про народження Христа і Божу Mатір.

Напередодні та в перший день Нового року, як і на Різдво, побутували урочисті обходи дворів зі щедрівками. Часто щедрування набирало театралізованого характеру, включаючи рядження. Так широко популярними були обряди водіння "Кози" та "Меланки".

Різдвяно-новорічний період селянського календаря завершувався святом Богоявлення (Водохрещі, Йордань). Кульмінаційним моментом свята було занурення священиком хреста у воду, після чого вона вважалась освяченою.

В календарній пісенній традиції Полтавщини - одного з центральних регіонів України, зима була чи не найбільш активним музичним сезоном. В пам'яті найстарших виконавців ще живі спогади про те, як на Різдво ходили із "Зіркою", на Новий рік водили "Козу" та "Меланку", а на Йордань "виряджали Святки" - носили "Гребень", прикрашений калиною та косниками. Обходи дворів супроводжувались колядками та щедрівками, що їх співали господарям (№№1,9,12) , молодим дівчатам (№№4,5,10,18) та парубкам (№№ 7,14,22).

Активну участь в зимових ритуалах брали діти. Вранці на Різдво хлопчики 7 - 12 років "пахолкували" ("хохлували") - обходили хати з віршуваннями :

"Я -  маленький хлопчик (хохолчик), зліз на стовпчик,
    На дудочку граю, Христа забавляю,
    З Рожеством Вас поздоровляю!"

(с.Веприк)

А на Новий рік - "засівали" ("посипали"). Заходячи ще вдосвіта до хати, робили символічне посівання зерном, висловлюючи при цьому традиційні побажання щастя, здоров'я, багатого врожаю:

"Сію-вію, повіваю на щастя, на здоров'я!
    Роди, Боже, жито-пшеницю, всяку пашницю,
    Льон по коліна, щоб голова не боліла!"

(с.Веприк)

Музична стилістика представлених у альбомі творів різноманітна: від простих декламаційних дитячих колядок та щедрівок до розспівних, розкішних за мелодикою багатоголосних творів, позначених впливом кантової та церковної культури. Особлива виконавська манера притаманна №№10,23: вони співаються з "голосником", фальцетним підголоском, що дублює нижній голос октавою вище.

Тетяна Сопілка,
етномузиколог.
  • 1 В пана Олексія та й на його дворі (колядка)
  • 2 Ой, сів Господь та й вечеряти (щедрівка)
  • 3 Діва Марія на камені стояла (колядка)
  • 4 Діва Марія по двору ходила (колядка)
  • 5 Ой, ясна-красна в лузі калина (колядка)
  • 6 Ой, на річці на Йордані (щедрівка)
  • 7 Чи дома-дома молодий Василько? (колядка)
  • 8 Колядниця-колядниця (дитяча колядка)
  • 9 А в пана-пана посеред двора (колядка)
  • 10 Проти пана двора стояла береза (щедрівка)
  • 11 Шедше триє Царі ко Христу со дари (колядка)
  • 12 Нова рада стала (колядка)
  • 13 Щедрик-ведрик (дитяча колядка)
  • 14 Що в пана Івана та й на його дворі (щедрівка)
  • 15 А в бору-бору стояло древце (колядка)
  • 16 Ой, хто-хто Миколая любить? (кант св.Миколаю)
  • 17 Меланка ходила, Василька водила (щедрівка)
  • 18 Дівко Галочко, чом гулять не йдеш? (колядка)
  • 19 Младенець-первенець (колядка)
  • 20 Рожество Твоє (Різдвяний тропар)
  • 21 Шо в Києві-граді та й на бережочку (щедрівка)
  • 22 Ой, за горою, за кам'яною (щедрівка)
  • 23 Що у Русалимі рано задзвонили (щедрівка)
  • 24 Ой, сів Христос вечеряти (щедрівка)
шара закінчилася, тепер тільки трекер:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topicStart Poll
Відповідей(1 - 1)
vvbond
post Sat 18-Jun 05, 21:07
Пост #2

Advanced Member

Група: Активні Учасники
Пірат №: 315

QUOTE(shrewd @ Sat 18-Jun 05, 21:41)
Ось ТУТ знайшов опис, але обкладинка там інша і треки не вказано. vvbond, почитай, чи це той самий альбом.
*

Важко сказати точно, але вважаю, що це щось дуже схоже, якщо не те саме.
Бачу по тому, що мою СД видала Тетяна Сопілка - та сама, що написала рецензію, що ти знайшов. Так що думаю, що її можна брати для головної.

Я сам перед тим як виставити реліз шукав яку-небудь рецензію або опис у неті але нічого путнього не знайшов. Хіба що можна ще подивитися ось тут

Хочу ще раз звернути увагу на те, що це - автентичне виконання. Тобто співають "пересічні носіїї" української культури, вже немолоді представники Полтавщини. Записи були зроблені під час фольклорних експедицій. В автентичному винанні є їх цінність.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic

Map Текстова Версія Поточний час: 30.03.20, 23:06
Українська версія Invision Power Board (Free Trial) v.2 © 2020  IPS, Inc.